2020_12_09 kommentaar

Antud tekst on mõeldud olema 2020_12_09 kommentaar aadressil
https://valdekseeder.blogspot.com/2018/08/alampalk-on-riigi-noue-ettevotja.html
Probleem on, et seal on tava-kommentaariumis see IDIOOTNE, NÜRISTAV, kommentaari-mahu-piirang, mis 2020_12_09 seisuga on veateate,
De HTML-code kan niet worden geaccepteerd: Mag maximaal 4.096 tekens lang zijn",
põhjal 4096 tähemärki.

Kommentaari sisu

Sattusin Teie ajaveebi Teie ERR-portaali kommentaaris olnud viite kaudu.
https://www.err.ee/1196956/kuhu-kaovad-oed

Olles Teie siinse artkli läbi lugenud, ilma, et siin väidetud fakte oleksin kontrollinud, sõnan, et Teie mõttekäik on selles mõttes vigane, et Te eeldate, et kõik inimesed suudavad üldse oma teenitud raha adekvaatselt kasutada. Näiteks üks minu kunagine sõber kurtis mulle, et ta isa töötab küll ühes suurfirmas vahejuhina, teenides päris palju, aga kasiinosõltlasena on seda pidevalt maha mängimas kuni selleni välja, et on ühe lisakorteri ja suvila ka kasiinomängurahaks maha müünud ja ääri-veeri saab talle (tol ajal Tartu Ülikooli üliõpilane) igakuise kokkulepitud elamisraha üle kantud. Teine näide, kelle detaile ma ei soovi siin nii täpselt kirjeldada, aga kellest kah ühe tuttava kaudu olen kuulnud, on palgaskaala väikesepalgalisest otsast, kus poemüüjana töötav naisterahvas elas mingis erastamisjärgus ühiselamu-tubadest moodustunud korteriühistus, oleks suht väikee raha eest saanud oma peamise elukoha, umbes 20 ruutmeetrise tuba-korteri, ära erastada, aga otsustas selle asemel hoopis omale auto osta. Pärast seda läksid kinnisvarahinnad lakke, ta oma poemüüja palga eest isegi sellist väikest korterikest enam osta ei suutnud ja inimene ongi samas majas enam-vähem samasuguses korteris (vahepeal kolis ühest tuba-korterist teise, sama väikesesse tubakorterisse) elanud kellelegi teisele ÜÜRI MAKSTES umbes 20 aastat. Kunagi korteri asemel ostetud auto, mis kah praeguseks on suht vana, ei ole eriti rakendust leidnud ning roostetab maja ees. Sellel inimesel on veel mõned lollid rahanduslikud otsused tehtud, mida ma siin ei kommenteeri, kuid vähemalt pole ta SMS-laenu-ori. Loo moraal: teatud inimesed, sõltumata sellest, kas nad on suurepalgalised kõrgharidusega vahejuhid või väikesepalgalised toidupoemüüjad, ei tule raha haldusega psühholoogilistel põhjustel toime. Mingi miinimumpalk neid ei aita, kuigi, too poemüüja vast saab rohkem palka kui miinimum. Mõlemad juhtumid on loomulikult Eestist.

2020_12 seisuga olen poliitilistelt vaadetelt kapitalistlik anarhist, kes arvab, et ainuke õiglane röövimisjõudlus/maksukoormus on 0% ning kõik ühiskondlikud küsimused tuleb ära lahendada omavahel konkureerivate, 100% VABATAHTLIKEST ANNETUSTEST opereerivate, MTÜ-de poolt. Kaasa arvatud vanglad (kui VABATAHTLIKULT raha üle ei kanna, siis laseme retsid vabadusse ja/või neile teist moodi eluga toimetuleku õpetamisega ei tegele) ja Välisministeerium. Välisministeeriumi opereerimiseks toimuksid valimised, kus erinevad MTÜ-d/parteid kasutavad Välisministeeriumi töös hoidmiseks annetustena kokku kogutud summat oma valimisargumendina ja valimiste kaotades kannavad 99% sellest tagasi, jättes 1% kampaaniakuludeks.

Kapitalistliku anarhistina ma mingit supermafia/Riigi diktaati ei poolda, kuid mõistan, et nii nagu väikelastele ei õnnestu täiskasvanute maailma keerukusi ära seletada, nii ei õnnestu ka sellise anarhistliku maailma keerukust ära seletada igale pool-dementsele pensionärile või emotsionaalselt manipuleeritavale EKRE valijale, millest siis need igasugu "maailmavalitsuse" vandenõuteooriad. Kui päriselt toimuv intelleltuaalselt liiga keerukaks osutub, siis minnakse kirikusse kergete vastuste järgi ja kui kirik kõiki teemasid ei käsitle, siis sobivad ka erinevad vandenõuteooriad, peamine, et selgitus piisavalt primitiivne oleks. Näiteks idee, et suure Jumala/Rahva_Isa/Riigi diktaadi puuduses tegelikult reeglid kehtivad, sest alati on kehtinud niiöelda "kirjutamata reeglid", mis tulenevad inimeste isiklikest huvidest ja ootustest teiste inimeste suhtes. Neid reegleid kehtestatakse vastastikuse sõltuvuse kaudu ja päris karmilt: küla-pätil üldiselt koostöö küla teite elanikega ei laabu. IT-inimesele saab asja seletada agent-orienteeritud programmeerimise kaudu, kus tegevuskeskkonnas tegutsevate, agentide, niiöelda putukakoloonia putukate analoogide, primitiivse ühistegevuse tulemusel toimub midagi suuremat, näiteks kerkib sipelgapesa koos toiduvaruga. Vandenõuteoreetikud näevad seal aga "maailmavalitsuse juhtimistegevust", et äkki keegi "Majestic 12", "Kuninglik 12", "Soros ja ta organisatsioon", juhivad mängu nagu James Bond'i filmis 8-jala-organisatsiooni SPECTRE ladvik.

Mida intellektuaalsem on inimene, seda rohkem ta asjadesse süveneb, aga kuna ööpäevas on vaid 24 tundi, inimelu pikkus on lõplik ja maailm on meeletult suur ja keeruline, siis sõltumata suuremate intelletuaalsete võimetega tõenäosuslikult kaasnevast suuremast efektiivsusest kasvab siiski vajadus konsulteerida teiste suurt intellektuaalset võimekust omavate inimestega ehk kasvab VASTASTIKUNE SÕLTUVUS ehk koostöövajadus. Ülikooli-teadlaste omavahelise koostöö korral on see kergelt märgatav. Ülikooliväliselt väljendub see koostöö näiteks väga spetsiifiliste komponentide ostus-müügis. Keemikud ostavad laboriseadmeid ja reagente. Meedikud ostavad ravimeid, meditsiinielekroonikat, meditsiini-tarkvara-arendus-teenuseid, meditsiini-kulumaterjale (liigeste proteesid, süstlad, hambaplommimaterjal, kindad-põlled kaasa arvatud). Elekroonikud ostavad elekroonikakomponente ja elekroonikaga seonduvaid laboriseadmeid. Vabakutselised ehitus-töömehed ostavad trelle, lihvmasinaid, kruvisid, tõstukeid, veoautosid, lintidel sõitvaid ekskavaatoreid, traktoreid, kraanasid, jne. Kraanade ja ekskavaatorite tootjad omakorda sõltuvad elekroonikute ja tarkvara-arendajate teenustest. Näiteks kraanade korral peab tarkvara määrama, mis asendis kraana konkreetse tõstetava objektiga teatud tuule tingimustes olla tohib, et kraana ümber ei kukuks, ehitajad nii kraana kui ka tõstetava objekti alla jäädes surma või muul moel viga ei saaks, rääkimata materjaalsest kahjust ja seni ehitatu tõenäosuslikust purunemisest. Osad pätt-ärimehed üritavad oma pättuste kajastamist ajakirjandusest ära kustutada ikka põhjusel, et pättidega ei soovita koostööd teha ja selline läbipaistvus takistab nende tegutsemisvõimalusi ka siis, kui juriidiliselt-on-kõik-korrektne. Nii et, "kirjutamata reeglite" kehtestamine ilmselgelt toimib ja ilma ühegi supermafia/Riigi poolse sekkumiseta, a la see argument, et Riiki/supermafiat on vaja selleks, et äri üldse toimida saaks, päris kindlasti ei päde. Selle praktiliseks tõestuseks on ka Eesti 90-ndad, mis olid küll karmid, aga äri ilmselgelt edenes, sõltumata sellest, et Politsei praktiliselt ei eksisteerinud. 90-nendatel polnud Toompea supermafia Politseil piisavalt raha, et tegutseda. Algselt vene pätikambad represseerisid, aga nende pidu ei jätkunud kaua ja mõned jõudsid lausa metsa jalgade läbi-tulistamisele, nagu tollane IRL'i Siseminister, Lagle Parek, ka ise 2012. aastal kõnepuldis tunnistab:
"Lagle Pareki kõne konverentsil "20 aastat Mart Laari esimesest valitsusest

Miinimumpalga mõttekäiguga on see seotud viisil, et kui osade inimeste kätte pole põhimõtteliselt võimalik isegi nende endi töötasu selles kontekstis usaldada, et nad selle töötasu eest oma baasvajadused kataks, näiteks kinnisvara soetaks ja seda kasiinos maha ei mängiks, siis tuleb need vajadused kuidagi ära katta muul moel ja "palk" saabki selliste inimeste korral olla vaid mahalaristamiseks mõeldud taskuraha, nagu lastel. Kel ei tegele selle "muu viisiga" tööandja, sel peab sellega tegelema "keegi teine", näiteks 100% vaid vabatahtlikel annetustel tegutsev mittetulundusühing. Loomulikult annetab sellele MTÜ-le väga väike osa elanikkonnast ning seal töötab samuti väga väike osa elanikkonnast ehk sisuliselt tuleb see töö ära teha kogukonna väga väikese osa poolt. Ainukene viis, millest mina 2020_12 seisuga teadlik olen, kuidas kogukonnas IMEVÄIKESE OSA MOODUSTAV VÄHEMUS suudab kogu kogukonnale OMA VABATAHTLIKU TÖÖGA midagi tagada, on tõsine automatiseerituse suurendamine. Raha aitamise piir saab siin päris kiiresti täis ehk üldjoontes sellele MTÜ-le raha-uputuse tekitamine siin põhimõtteliselt aidata ei saa ja seda ka siis, kui see raha on 100% vabatahtlike annetustena laekunud. See piirang tuleneb asjaolust, et kui kasiinorlus ja moeröögatuste peale raha kulutamine, a la tava-Toyota versus Lexus, tavaline ülikiire auto versus Ferrari, jne. vaatluse alt välja jätta, siis RAHA ON ARVUTIMÄNGU-PUNTKI-SUMMA, MILLEGA INIMESED TASA-ARVELDAVAD ÜKSTEISE MANUAALTÖÖ EEST.

Näiteks pagar paneb oma koogi hinna sisse ka jahu hinna, aga jahu hind sisaldab ikka ainult manuaaltöö hinda, mis koosneb tõenäoliselt suuremalt jaolt jahu ja vilja transpordist, vilja kasvatavate põllumeeste manuaaltööst, põllumeestele kulumaterjale, diislit, traktoreid ja kombaine arendava ettevõtte tööliste manuaaltööst, välja arvatud aktsiaseltside/osaühingute "investorite" ja pangaintresside osa, kuid neid komponente ei pea ing-tingimata olema, a la 100-aastased perefirmad, kus laene ja "investoreid" ei ole.

Eks niisama raha pööritamist panga-intresside ja muude laenu-intressde ("investorite" keskmistatud kasum) näol leidub, aga see on pigem ebaefektiivsusest tulenev, kui lugeda näiteks panga-laenu-võtmist äri-tegevuse ebaefektiivsuse osaks. Tean, et pankurid ja klassikalised manadusteaduskonna lõpetajad räägivad hoopis midagi muud, a la et tänu pangalaenule saab mingi tootmise üldse püsti panna, raha peab ringlema selle asemel, et kuskil kontol/seifis vedeleda, jne. aga korrektne ju oleks, et see raha oleks ettevõtjal endal olemas, ilma, et kuhugi panka laenu küsima tuleks minna, mistõttu ettevõtja seisukohast vaadates on risk, et majandusolude halvenedes tuleb oma ettevõte või arvestatavast osast selle varadest pangalaenu tagatiseks loovutada, ju räige ebaefektiivsus. Palgalisel direktoril on muidugi ükskõik, kui firma oma töö lõpetb või olulised tootmisseadmed maha peab müüma, sest tema vaid "opereerib firmat" ja pärast ühe firma pankrotti läheb palgalise dirktorina järgmist firmat juhtima, aga omanikust ettevõtja, vabakutselise, vaatepunktist on tegu õudusega. See, mis ehk poleginii halb palgaliste direktoritega aktsiaseltside korral, on ikkagi OPEREERIMISVABADUST VAJAVA perefirma korral päris õudne. Kui põllumehel oluline põlluharimistehnika pangale läheb ja veel mingi võileivahinnaga, mille eest ei saa samasugust asemelegi osta, siis ta ei ole enam põllumees, umbes, nagu juuksur ilma kääride, kammi ja föönita pole enam juuksur ja IT-spetsialist ilma arvutita pole enam IT-spetsialist.

Nii et, mingi kogus raha on sellise ühiskondlike murede lahendamise MTÜ jaoks hädavajalik, aga üldjoontes suure rahaga sellise MTÜ tegevuse pidamine on samaväärne MANUAALTÖÖGA üesannete lahendamisega ja kui vaadelda kogukonda kui kinnist süsteemi ehk kui LÕPLIKU ARVU INIMESTEGA POPULATSIOONI, siis PÕHIMÕTTELISELT EI SAA MANUAALTÖÖ OLLA LAHENDUSEKS olukorras, kus populatsioonis kõvas vähemuses olev grupp peab kogu populatsioonile mingit teenust, näiteks toitlustust, majutust, jne. tagama. Ainult automaatika saab aidata. Rahaga saab automaatika arendust edendada, aga sedagi vaid tingimusel, et tegu ei ole klassikalise äritarkvara-arendusega, vaid kaua aega muutmatul kujul toimima mõeldud süsteemide arendusega.

ALAMSELGITUS:
Selliste, ajas kaua vastu pidavate, süsteemide arendus on tehniliselt täiesti teostatav, kui kasutada virtuaalseadmeid ja luua süsteem oluliselt teiste reeglite/nõuete järgi kui tavalist äritarkvara harilikult luuakse. Võrguadministraatoritel tuleb küll aeg-ajalt neid virtuaalseadmeid jooksutavat riistvara vahetada, aga virtuaalseadmed ja neis jooksev tarkvara ei pea muutuma sama kiires tempos nagu füüsilist riistvara välja vahetatakse. Jutt pidevalt vaja minevatest "turva-uuendustest" on POPULISTLIK MÖLA, millega mätsitakse kinni fakti, et algset tarkvara ja/või digitaal-riistvara pole jõutud/viitsitud/tahetud korralikult teha. Vigu ikka juhtub, mul kah, ka andmeturbes, aga sellega peavad tegelema tarkvara-arendajad omas rahulikus tempos, mitte võrguadministraatorid/automaat-uuendus-tarkvara pidevalt muudatusi installides.
(Alamselgituse lõpp.)


Pika jutuga ringiga algusse jõudes, "Kõigile Rohkem Raha!", kasiinosõltlaste ja muidu üle keskmise eberatsionaalsete inimeste korral ei toimi. Pigem võiks miinimumpalga tõstmise asemel panustada Toidupanga-laadsetesse ettevõtmistesse, milleks toidupoodide korral võib olla näiteks oma töötajatele toidupakkide andmine "standard-boonusena". Mitte-toidupood-ettevõtted võivad toidupoodidelt oma töötajatele nende "standard-toidu-pakke" "boonuseks" osta, ja röövimispõhise ärimudeliga Toompea supermafiat oleks tark sellest loost võimalikult välja jätta. Pole Toompeale järjekordset propaganda-võitu tarvis, loosungiga: "Me röövime/maksustame Teid rohkem, sest Me ju hoolime vaestest ja väetitest, kellest keegi teine ei hooli.". Kasvõi näiteks SKAIS2 näitel toimub Sotsiaalministeeriumis räige raha laristamine. Tavalises väikefirmas ei ole raha niivisii sõna otseses mõttes miljonite kaupa laristada ja kasvõi raha otsa saamise näol tuleb piir ennem ette, aga Sotsiaalministeeriumisse on töökatelt inimestelt nende töövilju nii palju kokku röövitud, et seal nagu ei märkagi, et mõni miljon rohkem või vähem, et juhtus, "Uups".

No pikaks se kommentaar siin läks, aga loodetavasti suutsin avada mõttekäigu, miks alampalga tõstmise idee vigane on. Esmapilgul näib, et vähendame orjapidamist, aga tegelikult on elu keerulisem, vaasvajaduste katmine peaks toimuma rohkem natuura-majanduse vormis ja väärikalt, et see ei oleks mingi toidupangast kerjamine. Näiteks Skype kotoris on asi lahendatud viisil, et seal on töölistele tasuta söökla ja koha peal söömiseks tasuta jäätise-külmkapid. Seda mõtet edasi arendades võiks ettevõttetelt parem kõiki elamiskulusid katva miinimumpalga asemel nõuda baasvajaduste garanteeritud tagamist, sealhulgas "miinimum-toidu-abi" tagamist, mida pakutakse standard-koguses KÕIGILE TÖÖTAJATELE SÕLTUMATA NENDE PALGAST, a la see suurepalgalisest direktorist kasiinosõltlase näide. Selline lahendus läheks ilusti Toompeast ja selle laristavast Sotsiaalministeeriumist mööda. Sama lugu eluruumidega: tavatöötaja võib lisa-eluruumi vajada kasvõi siis, kui tal maja/korter maha põleb või kortermajas mõne ülemise korruse korteri kustutustööde tulekustutusvesi kõik üle ujutab või mõne naaberkorteri tahmakahjustused mingil õnnetul asjaolul eriti räiged on. Näiteks saab nõuda ettevõttelt, et tal on vastav kindlustus, mis oma töötajatele mingi N korterit vajadusel pidevasse kasutusse annab ja võibolla mõni neist korteritest võib muul ajal olla kasutuses välistööjõu paarikuuliseks majutamiseks, kuniks see spetsialist, näiteks mõni insener või meedik, näiteks mõni medõde/medvend, oma palgast omale ise korteri rendib. Palk peab siis muidugi olema selline, et 2020 hinnataseme juures jääks sellele väljast Eestisse tööle tulnud spetsialistile pärast peavarju ja transpordi kulude tasumist minimaalselt 2k€/neto kätte ehk palgafond peaks olema siis ~6k€/kuus, et ~3k€/neto ära maksta, millest ~1k€/kuus kuluks peavarju ja transpordi kuludeks. Näiteks sellise raha eest, kui sellele rahale lisaks ka see eelnevalt kirjeldatud toiduabi lisandub, võiks ehk isegi mõnel Taanlasel kõlvata Eestis medõe/medvennana töötada. Või siis ka mõni välismaalane mõne Eesti ülikooli õppejõuna, tingimusel, et Eesti ülikoolis saab ta akadeemiliselt suuremat vabadust nautida kui pingelise konkursiga Lääne ülikoolis. (Muidugi reaalsus on, et Eesti Toompea supermafia ülikoolides õpetamistöö eest ei maksta piisavalt ja teadustööks vajaminevate grandirahade taotlusbürokraatiaga võib vabalt ka välismaal tegelda, kus rahaliselt rikkamad supermafiad oma ülikoolides tegutsevatele teaduritele lahkemalt röövsaaki/maksutulu laiali pilluvad, aga Toompea supermafia pole 2020_12 seisuga veel sellest aru saanud, et konkureerivad supermafiad Eesti ülikoolidest ajusid üle ostavad ja ainuke, mis Eesti ala rahvast Aafrika unga-ungast ning islamistlikust mülkast eristab, ongi ILMALIK, REAALTEADUSTELE ja ATEISTLIKULE HUMANITAARIALE ORIENTEERITUD ÜLIKOOLID. Kõik muu, kultuur, ettevõtete võime uusimaid tehnoloogiaid kasutada, jne. tuleneb ikkagi tava-eestlase haritusest ja haridusest, mis ilma ülikoolideta, isegi kui üliõpilased vaid kaugtööl viibivad, ON VÕIMATU. Aga noh, EKRE-sugustele ongi poliitiliselt kasulik, et eesti rahvas võimalikult loll oleks, sest seda rohkem hääli nad saavad ja lollidele on ka lihtsam valetada, propagandat teha. Reaalteadusliku, atestliku, mõttelaadiga inimene (ateistlikud filoloogid kaasa arvatud) hakkab ju vastuolusid otsima ja võib vale kergemini läbi näha.

Ehk siis, elu on keerulisem ja Teie kirjeldatud miinimumpalga põhine lahendus on LIIGA PRIMITIIVNE, et selle keerukuse nähtavamagi osaga üldse toime tulla. Lisaks ideoloogiapõhine aspekt, et parem on seda röövimispõhise ärimudeliga suur-korporatsiooni nimega Eesti Vabariik, juhtumisi Toompea supermafia, võimalikult kaugel hoida, äärmisel juhul kompromisslahendusena mingil väga väikesel viisil mängus hoida, pikema eesmärgiga see Toompea supermafia üldse mängust välja visata.


Tänan lugemast.